Jelena ja Sergei Tšetšulin

Epäoikeudenmukaiset tuomiot

Hovioikeus vahvistaa Petropavlovsk-Kamtšatskin Jehovan todistajien puolisoiden tuomion

Kamtšatkan alue

Kamtšatkan aluetuomioistuin vahvisti 25. kesäkuuta 2024 ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuimen tuomion Jelena ja Sergei Tšetšulinille: 2 vuoden ehdolliset tuomiot osallistumisesta "äärijärjestön" toimintaan.

Uskovat eivät ole samaa mieltä tuomioistuinten päätöksistä. Jelena Chechulina totesi valituksessaan: "Tuomioistuin ei osoittanut uskonnollisen vihan tai vihamielisyyden motiiveja teoissani, eikä se määrittänyt, mitä erityistä sosiaalista ryhmää vastaan toimin. Kaikki tekoni olivat täysin rauhallisia." Hän lisäsi: "Laki ei pidä sen uskonnon tunnustamista, johon lakkautetut uskonnolliset yhdistykset kuuluivat, myös yhdessä muiden kanssa, ääriliikkeiden merkkinä. Siksi oikeushenkilön tunnustaminen ekstremistiseksi ei tarkoita kieltoa uskonnolliselle nimitykselle, jolla on luontaiset uskonnot, hengellinen terminologia ja jumalanpalvelusmenettely.

Valtionsyyttäjä Khramova pyysi muutoksenhakutuomioistuinta koventamaan rangaistusta ja korottamaan rangaistuksen 6 vuoden ehdolliseen vankeusrangaistukseen "raskauttavan asianhaaran yhteydessä, joka liittyy siihen, että ihmisryhmä on tehnyt rikoksen aikaisemmalla salaliitolla" - näin Khramova piti uskovien yhteisiä Raamatun lukemisia.

Syyllisen tuomion vuoksi tšeculiineilta evätään mahdollisuus matkustaa Kamtšatkan alueen ulkopuolelle. Heidän autonsa on takavarikoitu, heidän tilinsä on suljettu, joten he eivät voi maksaa omaa kuukausittaista asuntolainaansa.

Kamtšatkan alueen viranomaiset jatkavat Jehovan todistajien uskonnollista vainoa: tähän mennessä 10 uskovaa on kärsinyt oikeusjärjestelmästä rauhanomaisten vakaumustensa vuoksi.

Tšeculinien tapaus Petropavlovsk-Kamchatskissa

Tapauksen historia
Sergei Tšetšulin ja hänen vaimonsa Jelena joutuivat syytetyiksi jälleen uudessa rikosasiassa Jehovan todistajia vastaan Petropavlovsk-Kamtšatskissa. Tutkintakomitea käynnisti syyskuussa 2022 heitä vastaan syytteen epäiltynä äärijärjestön toiminnan järjestämisestä. Kuukautta myöhemmin heidän kotiinsa tehtiin kotietsintä, ja pariskunta asetettiin tunnustamissopimuksen piiriin. Marraskuussa 2023 asia meni oikeuteen, jossa syyte luokiteltiin uudelleen osallisuudeksi äärijärjestön toimintaan. Syyttäjä vaati 6 vuotta rangaistussiirtolassa Chechulinsille. Huhtikuussa 2024 heille kullekin annettiin 2 vuoden ehdollinen rangaistus, 3 vuoden koeaika ja 6 kuukauden lisärajoitukset. Hovioikeus vahvisti päätöksen kesäkuussa 2024.
Aikajana

Tapauksessa syytettyinä

Yhteenveto tapauksesta

Alue:
Kamtšatkan alue
Paikkakunta:
Petropavlovsk-Kamchatsky
Epäillään:
"kokousten koollekutsumisessa, kollektiivisten uskonnollisten puheiden ja jumalanpalvelusten järjestämisessä Jehovan todistajien uskonnollisen yhdistyksen ideologian mukaisesti näissä kokouksissa ... Suorittanut rutiinikoulutusta muiden henkilöiden kanssa uskonnollisen yhdistyksen "Jehovan todistajat" postulaateista (päätöksestä aloittaa rikosasia)
Tapausnumero:
12202300011000019
Tutkinnan aloitus:
25. syyskuuta 2022
Käsittelyn vaihe:
Tuomio tuli voimaan
Tutkijataho:
Venäjän federaation Kamtšatkan alueen tutkintakomitean tutkintaosasto
Venäjän rikoslain artikla:
282.2 (2)
Tuomioistuimen tapausnumero:
1-70/2024 (1-997/2023)
Yhteisöjen ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuin:
Петропавловск-Камчатский городской суд
Yhteisöjen ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuimen tuomari:
Иван Пантяшин
Tapauksen historia