Jelena ja Sergei Chechulins

Epäoikeudenmukaiset tuomiot

Petropavlovsk-Kamtšatskiyssa tuomioistuin antoi Jehovan todistajien avioparille kahden vuoden ehdollisen tuomion uskostaan

Kamtšatkan alue

22. huhtikuuta 2024 Petropavlovsk-Kamtšatskin kaupunginoikeuden tuomari Ivan Pantjašin antoi tšetšuliineille kullekin 2 vuoden ehdollisen tuomion, 3 vuoden koeajan ja 6 kuukauden lisärajoitukset Raamatusta puhumisesta. Uskovat eivät ole samaa mieltä tästä päätöksestä ja voivat valittaa tuomiosta.

Orpokodissa kasvanut Sergei, 55, työskentelee korjaajana lämmönjakeluorganisaatiossa, ja 45-vuotias Jelena työskentelee sairaanhoitajana. Tšetšulinit saivat tietää rikossyytteestä lokakuussa 2022 kuulusteluissa tutkintakomiteassa, jonne heidät vietiin kotietsinnän jälkeen. Puolisoita syytettiin äärijärjestön toiminnan järjestämisestä (Venäjän federaation rikoslain 282.2 §: n 1 osa), ja myöhemmin tuomioistuin luokitteli maksun uudelleen osallistumiseen äärijärjestön toimintaan (Venäjän federaation rikoslain 282.2 §: n 2 osa). Tutkimus kesti 1 vuoden ja 3 kuukautta. Tuomioistuimella kesti 3 kuukautta todeta uskovat syyllisiksi.

Asiantuntijatutkimukset uskovien keskusteluista tapausaineistossa totesivat: "Ei ole lausuntoja, jotka yllyttäisivät yhden henkilön tai henkilöryhmän vihamielisiin (väkivaltaisiin) toimiin toista henkilöä tai henkilöryhmää vastaan." Tämä ei estänyt syyttäjää pyytämästä pariskunnalle 6 vuotta rangaistussiirtolassa.

Viimeisessä lausunnossaan tuomioistuimelle Jelena puhui Jehovan todistajien perususkomuksista ja selitti , miksi syytteet kielletyn oikeushenkilön toiminnan jatkamisesta ovat kestämättömiä: " Vuosisatojen ajan kristityt ovat kokoontuneet tutkimaan Pyhiä Kirjoituksia ja keskustelemaan hengellisistä asioista. Minkälaista kokousta apostoli Paavali tarkoitti sanoessaan: "Älkää hyljätkö kokouksianne"? Ehdottomasti ei oikeushenkilöitä, jotka on perustettu eri maiden lakien mukaisesti. Apostoli Paavalin sanat ovat 2000 vuotta vanhoja, kun taas oikeushenkilöt, joiden järjestämisestä meitä syytetään – ilmestyivät, olivat olemassa lyhyen aikaa ja katosivat. Mutta Jumalan palvonta ei."

"Meitä syytetään oikeudestamme uskonnollisiin vakaumuksiin, jotka meille taataan maan tärkeimmässä asiakirjassa, Venäjän federaation perustuslaissa. Meitä syytetään epäoikeudenmukaisesti ja ilman todisteita vihamielisyydestä ja vihasta sellaisia henkilöitä kohtaan, joita syyttäjä ei ole tunnistanut. Yhtäkään henkilöä ei ole nimetty, jota olisimme loukanneet, nöyryyttäneet tai epäasiallisesti verranneet hänen näkemyksiään, uskomuksiaan, rotuaan tai sukupuoltaan näkemyksiimme ja uskomuksiimme, Sergei Chechulin sanoi oikeudessa. "Voisimme suuttua, mutta emme suutu. Ymmärrämme, että jokaisen kristityn uskoa koetellaan eri tavalla."

Sergei ilmaisi kiitollisuutensa niille, jotka tukevat hänen perhettään, erityisesti uskonveljilleen: "He jakavat usein rohkaisevia ajatuksia, rukoilevat puolestamme ja lähettävät paketteja. Kirjeet ovat erityisen iloisia. He tulevat eri puolilta maailmaa. Meitä vahvistavat myös ne, jotka tulevat oikeuden istuntoihin."

Venäjän lainvalvontaviranomaiset aloittavat usein rikosasioita useita perheenjäseniä vastaan kerralla. Marraskuuhun 2023 mennessä tämän järjestelmän puitteissa ainakin 71 perheestä 35 Venäjän federaation alueella tuli helppo saalis turvallisuusjoukoille.

Tšeculinien tapaus Petropavlovsk-Kamchatskissa

Tapauksen historia
Sergei Tšetšulin ja hänen vaimonsa Jelena joutuivat syytetyiksi jälleen uudessa rikosasiassa Jehovan todistajia vastaan Petropavlovsk-Kamtšatskissa. Tutkintakomitea käynnisti syyskuussa 2022 heitä vastaan syytteen epäiltynä äärijärjestön toiminnan järjestämisestä. Kuukautta myöhemmin heidän kotiinsa tehtiin kotietsintä, ja pariskunta asetettiin tunnustamissopimuksen piiriin. Marraskuussa 2023 asia meni oikeuteen, jossa syyte luokiteltiin uudelleen osallisuudeksi äärijärjestön toimintaan. Syyttäjä vaati 6 vuotta rangaistussiirtolassa Chechulinsille. Huhtikuussa 2024 heille kullekin annettiin 2 vuoden ehdollinen rangaistus, 3 vuoden koeaika ja 6 kuukauden lisärajoitukset. Hovioikeus vahvisti päätöksen kesäkuussa 2024.
Aikajana

Tapauksessa syytettyinä

Yhteenveto tapauksesta

Alue:
Kamtšatkan alue
Paikkakunta:
Petropavlovsk-Kamchatsky
Epäillään:
"kokousten koollekutsumisessa, kollektiivisten uskonnollisten puheiden ja jumalanpalvelusten järjestämisessä Jehovan todistajien uskonnollisen yhdistyksen ideologian mukaisesti näissä kokouksissa ... Suorittanut rutiinikoulutusta muiden henkilöiden kanssa uskonnollisen yhdistyksen "Jehovan todistajat" postulaateista (päätöksestä aloittaa rikosasia)
Tapausnumero:
12202300011000019
Tutkinnan aloitus:
25. syyskuuta 2022
Käsittelyn vaihe:
Tuomio tuli voimaan
Tutkijataho:
Venäjän federaation Kamtšatkan alueen tutkintakomitean tutkintaosasto
Venäjän rikoslain artikla:
282.2 (2)
Tuomioistuimen tapausnumero:
1-70/2024 (1-997/2023)
Yhteisöjen ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuin:
Петропавловск-Камчатский городской суд
Yhteisöjen ensimmäisen oikeusasteen tuomioistuimen tuomari:
Иван Пантяшин
Tapauksen historia